Rab je dobio brzu brodicu pomorske medicinske službe koja će pružati hitnu pomoć i sudjelovati u traganju i spašavanju u pomorskim nesrećama. Brodice za hitnu medicinsku pomoć potpuno su opremljene medicinskim uređajima i opremom za hitnu medicinsku službu, a uz medicinski tim, na njima je prisutna i posada lučke kapetanije.
Pored pružanja hitne medicinske skrbi stanovnicima i posjetiteljima otoka i priobalja, na ovaj se način ujednačava dostupnost hitne zdravstvene skrbi na cjelokupnom teritoriju Republike Hrvatske. Projekt izgradnje šest brzih brodica ukupno je vrijedan 10,1 milijuna eura, a sredstva su osigurana iz europskih bespovratnih sredstava i državnog proračuna.
Uspostava pomorske medicinske službe prijevoza specijaliziranim brodicama planirana je do kraja 2023. godine u stacionarnim lukama te na Malom Lošinju, Šibeniku i Supetru. Sukladno Sporazumu potpisanom između Ministarstva zdravstva, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, priobalni županijski zavodi za hitnu medicinu osiguravat će medicinski tim – doktora medicine i medicinsku sestru, odnosno tehničara, a lučke kapetanije osiguravaju vez, održavanje i posadu.
Kroz projekt su nabavljeni i automatski biokemijski analizatori krvi koji služe preciznijoj procjeni hitnih slučajeva prije upućivanja pacijenta u bolnicu, a raspoređeni su u 12 ispostava Zavoda za hitnu medicinu: Blato na Korčuli, Korčula, Lastovo, Mljet, Cres, Mali Lošinj, Rab, Jelsa na Hvaru, Supetar, Šolta, Vis i Preko.
Na primopredaji brodice u Rabu su bili potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković i zamjenica župana Marina Medarić. Tom su prilikom u društvu ravnatelja ŽLU Rab Nenada Debelića i gradonačelnika Grada Raba Nikole Grgurića obišli radove rekonstrukcije i sanacije obale u luci Rab. Svi se slažu da je ulaganje u infrastrukturu i razvoj luke Rab važno za kvalitetu života na otoku pa i s osnove pružanja hitne pomoći i sigurno pristajanje brodice pomorske medicinske službe u svim vremenskim uvjetima.